KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Château Beauchêne, Piolenc (FRA) - Les Sens de Syrah 2005, AOC Côtes du Rhône

12. prosince 2011 v 22:43 | Tom |  vypito
pito 12/2011

U vína Premier Terroir 2007, jež se mi dosti líbilo a slíbilo ještě líbivější zítřky, z dílny Château Beauchêne jsem si právě toto vinařství lehce nastínil. Oproti zmíněnému vínu, kde je odrůdy Syrah čtvrtina, je tohle víno jeho naprostou "esencí" a já jej pojal jako zajímavou syražskou výpravu do jižní Francie. Víno od rodiny Bernardů pochází ze zhruba 20 let staré révy, pěstované na z části kamenité, z části hlinito-vápenité půdě. Výrobce udává jakési optimum po 5-7 letech, tudíž mi přijde správná doba se do lahve podívat...

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Po nalití vína do sklenky a při jejím odnosu na picí místo už v nose cítím, co mne bude čekat, i když se o to ještě ani nesnažím :) Tudíž ve mne vyvstávají lehce nepěkná očekávání, zda se nebude jednat o nějakou mohutnou "ohlušující" obludu. Ale ne, čeká mě veskrze příjemná, i když dosti bytelná a hlavně harmonická směs, které stále více a více přicházím na vůni. Přestože prim vůbec nehraje ovocná složka, která sekunduje v podobě zralých černých lesních bobulek, někdy mi též evokuje hutný červený hroznový mošt. A sekunduje takové poutavé kořenitosti, jež je tvořena jednak "kuchyňskou" částí, která však nejde do nějakého nasládla, spíše do přísnějších tónů odrůdové pepřnatosti a divočinových příměsí, druhak "přírodní" částí inklinujících k zemitosti, vlhké lesní mýtině apod. Hodně zajímavé, hluboké, umějící správně rozpoloženého člověka zavádět do různých koutů po různých cestách, někdy třeba i pěšinou kolem místa s činěním kůží, které je však docela dost vzdáleno a sem tam dolehne pouze kožní závan, intenzivní dle síly toho kterého poryvu větru :) V puse mi víno nabízí méně (ne málo). Oproti nosu zde naopak vnímám výraznější a šťavnatější (fajná kyselinka) ovoce, podporované v dlouhém doznívání dřevitostí a stále sebevědomou tříslovinou, i s trochu vysoušejícím efektem. I vždy po dlouhém čuchání očekávám o něco plnější mok, než mi nakonec končí v hrdle. To však ruku v ruce s přijatelným alkoholem (13,5%) zase napomáhá výborné pitelnosti. Chci-li si snít a fantazírovat a plout časem, čuchám. Chci-li hasit žízeň, piju :) Obě činnosti jsou s tímhle vínem potěšením!


Další zapsaná vína tohoto výrobce:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:24 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama