KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Stapleton-Springer s.r.o., Bořetice - Saint Laurent 2007 "Craig's Reserve"

18. prosince 2011 v 22:02 | Tom
pito 12/2011

Od bořetických Stapleton & Springer jsem někdy před dvěma měsíci popil hodně chutné a ještě slibnější při pohledu do budoucna Roučí 2006. Stejně tak tento vavřinec má býti vínem na dosti dlouhou trať, vinař sám očekává vrchol dokonce za 15-20 let.

Z dalších poskytnutých informací uvádím:
Ruční sklizeň probíhala mezi 5. a 10. říjnem, při cukernatosti hroznů 22-23 °NM, které v odrůdovém složení 85% Sv a 15% MP pocházely z bořetických tratí Čtvrtě a Trkmanska. Následoval proces - macerace v 1000 l otevřených kádích 3 dny (8-12 °C), týdenní alkoholový kvas, vrchol kvasu při 28-31 °C, týdenní macerace, MLF při 18 °C, 12 měsíců v barrique, bez filtrace.

Nu, zvědav jsem byl na dojem z vína a na to, zda se mám na další uložené butylky pro delší ležení těšit ještě více.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Celkem obsáhlá, a jak už to bývá u postavy J. Springera, místy také emotivnější, diskuze a dojmy z mlaďounkého vína jsou ke shlédnutí u pana Skleničky z konce roku 2009 zde.


Tmavě třešňová, téměř neprůhledná barva pastelově "kalného" odstínu. Od začátku čmuchání je mi jasné, že tohle bude víno svébytné, snad netradiční v tom smyslu, že z dosavadních zkušeností bych si nijak netroufal tipovat, že se jedná zrovna o tuhle odrůdu (odrůdy). Působí na mne podobně jako "směsná" vína, ve kterých odrůda nehraje prim a ta která složka slouží ve prospěch výslednému celku. Celé vyznění vína je s časem dosti proměnlivé, ale dá se říci stále pěkně harmonické. Na jednu stranu mi víno přijde mladé, a to takovou silnou a neutuchající ovocností černých lesních bobulek, na druhou mi přijdou rozeznatelné již náznaky několikaletého zrání vína s takovým tím tvořícím se, hůře popisovatelným hlubším rozměrem. Líbí se mi osobitá kořenitost. Při delším a hlubším čmuchání mě lehce začíná pálit sliznice v nose - těkavky to normálně nejsou nijak nepříjemné, jen se projeví při této činnosti, kterou však, nechci-li, nemusím provozovat :) V puse je víno hodně bytelné, s pěknou výraznou tříslovinou, která ještě více prodlužuje už tak dlouhou dochuť, i s mojí oblíbenou "vařečkovostí". V prvních fázích chutnání mi při polykání cosi štiplavého vadí, snad až disharmonická kyselinka, s přibývajícím časem si buď zvykám nebo spíše tento vjem mizí. S tímhle vínem trávím čas rád, přičemž mě neumocňuje a nikam neuvrhává, leč je pravděpodobné, že bude zajímavější a zajímavější a nezbývá než doufat, že se tímhle směrem bude skutečně ubírat, což bych si přál. V současné době mi přijde investovaných 260,- CZK tak na hraně, při ideálním vývoji (který naznačuje zajímavější a zajímavější projev další a další den) bych za tuto částku mohl jednou býti rád :)


Další zapsaná vína tohoto výrobce:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Helgrind | 1. ledna 2012 v 17:20 | Reagovat

When is Gothic Life
we have a knife.
Black blood we have only
and we say you must be silly.
Moon's Light
is when is Night.
We cried,
because we have black heart.
We are alone
and we must undergo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama