KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Broněk Herzán, Kobylí

29. června 2012 v 17:10 | Tom |  obecné
Tož po půlroce mlčenlivosti, zapříčiněné vícero důvody, mě dohnal k dalšímu zápisku hodně smutný skutek - včera kolem 18. hodiny tragicky zemřel Broňa Herzán. Kobylský vinař, svérázný samorost, se kterým pro mne vždy byla zábava a zážitek debatovat o víně. Potkal jsem se s ním několikrát, ať už v jeho kobylské základně, kde mě do jeho sklepního hájemství pod barákem dvakrát nechtěl pustit (tajemství hájemství je třeba si chránit), na což jsem zrovna před necelým týdnem s humorem vzpomínal, tak také na několika koštech u nás na Kujebině, které pořádal Petr Ješina z místního Kobylského vinné sklepa. Ten s ním od počátku úzce spolupracoval a za spoustu let jsem tak mohl popít spousty Broňkových "sudovek" (uvozovky proto, že některá taková "sudová" byla jinak standardně lahvována) a hlavně na sylvánech či bílých burgundách si pochutnávat. Ač s ním člověk nemusel ve všech ohledech vinaření souhlasit, vše měl podložené dá se říci celoživotními zkušenostmi a šel si svojí cestou - co se týče chápání a práce ve vinohradu, dle některých mých zdrojů byl na pomyslné kobylské špici.

A vinohrad se mu také, obrazně řečeno, stal osudným - včera navečer jel svojí traktorovou strojovnou pomoci známému, kterému se malotraktor ve vinohradu porouchal. Dle dostupných informací ho naložili na valník, jenže zatížení, navíc spolu s váhou naplněné nádoby postřikovače, bylo nad schopnosti stroje, který se nekontrolovaně rozjel dolů a po převrácení Broňka bohužel zavalil.

Člověku se rojí v hlavě myšlenek spousta, třeba proč se tam nevydával častěji apod. Leč nedá se nic dělat...

Tedy aspoň něco jo - chtěl jsem na Broňka zavzpomínat přes jeho lásku, víno. S výše zmiňovaným Petrem Ješinou, který k němu měl ještě o dost blíže, jsme si ve sklípku na jeho památku připili výborným sylvánem 2011 a domů jsem si, na jakýsi vzpomínkový akt, odnesl Dornfelder 2009 (přední etiketa zde, zadní zde).
K němu jsem si zapsal toto: Ze sklínky cítím veskrze pozitivní věci. Takovou typickou červenovínovost v tom obyčejném, velice příjemném smyslu, který mi jde často nacházet právě u podobných menších vinařů. Hroznovou kořenitost spojenou se zemitostí a takovým jemným náznakem letního rozpáleného lesa pářícího po dešťové přeháňce, s mokrým podhoubím, vlhkým listím, doplňovaným krásně zralými borůvkami a dalšími čučoriedkovinami. A taky kanec vzadu přeběhl, aromaticky oživený deštěm. Ale byl daleko, a tak jeho náznaky jsou v takové lákavě mizející a vynořující se podobě. V puse souhlasně kývám na předchozí dojmy z nosu a říkám si, jak se tohle dobře pije. Chuť má čistší, ovocnější projev, s nízkou tříslovinou a takovým hebkým dozvukem, který si nijak nehraje na velké víno, ale je opět obyčejně pitelný v tom dobrém slova smyslu. Umím si představit s tímhle vínem trávit celý večer, v dobré společnosti, bavit se a nechat se doprovázet do opojení :) Stejně tak jak bylo příjemně s Broňkem, je příjemně i s tímhle vínem!

Jak Petr trefně poznamenal - zbyde po něm v člověku nezaplnitelná díra...

foto z webu vinařství www.vinarstviherzanovi.eu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 filo | Web | 5. května 2014 v 20:50 | Reagovat

Ahoj tak to je opravdu dobrý ročník to musím uznat, miluju víno je to nápoj z kterého vyzařuje luxus a patří ke každému stolu ! :) Kdyžtak tady najdeš info o luxusním víně co piju já http://www.iluxurylife.cz/cs/kategorie/jidlo-vino

2 SergiooV | E-mail | 16. ledna 2017 v 19:23 | Reagovat

I found this page on 11th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

3 Samantha | E-mail | Web | 1. února 2017 v 9:34 | Reagovat

Hello! Thanks for inviting me here. I found here so many useful tips and ideas. I like the way you write and presenting your ideas and views. Please keep it good posting. You may use www.custom-paper-writing.org help for all new posts and be sure in their brilliant quality.

4 Radim | 10. května 2018 v 18:09 | Reagovat

Dobrý den,

velmi pěkný článek. Pokud máte rádi víno doporučuji navštívit i web www.cestazavinem.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama